Pomoc, Medycyna, Leczenie

pml.strefa.pl

Choroby dzieci: o czym powinni wiedzieć rodzice

Podczas okresu od niemowlęctwa do dorosłości, w pewnym momencie wszystkie dzieci chorują. Jednak dla większości dzieci, choroby są znacznie rzadsze, lżejsze i mniej groźne, niż było to zaledwie kilka dziesięcioleci temu. Badania wielu instytutów i ośrodków każdego dnia kontynuują poprawę perspektyw dla chorób dzieci.

Eunice Kennedy Shriver National Institute of Child Health and Human Development (NICHD) powstał w obrębie Narodowych Instytutów Zdrowia (NIH) w Stanach Zjednoczonych kilka dekad temu i od tego czasu jego badania naukowe pomogły poprawić zdrowie i samopoczucie u dzieci w każdej fazie rozwoju.

Dyrektor NICHD, dr Duane Aleksander mówi, że badania instytutu przyczyniły się do spadku śmiertelności noworodków o ponad 70 procent, redukcji w częstotliwości przekazywania wirusa AIDS z matki na dziecko o 93 procent, eliminacji pięciu głównych przyczyn upośledzenia umysłowego, skutecznych metod leczenia niepłodności, skutecznej interwencji dla zmniejszenia głównej przyczyny przedwczesnego porodu i wielu innych korzyści.

Inne instytuty NIH również przyczyniły się do tych pozytywnych wyników. Odzwierciedla się to również w stałej poprawie wskaźnika chorób zarówno zakaźnych jak i niezaraźliwych w dzieciństwie. Dzisiaj, rodzice i lekarze ich dzieci wiedzą znacznie więcej o tym, jak zapobiegać i, jeśli to konieczne, leczyć cały zakres chorób wieku dziecięcego.

Powszechne zakażenia wieku dziecięcego

Dzieci napotykają na wiele chorób zakaźnych, zwłaszcza w pierwszych miesiącach i latach ich życia. Niektóre wirusowe lub bakteryjne infekcje górnych dróg, takie jak przeziębienie, zapalenie oskrzelików lub podgłośniowe zapalenie krtani, są dość powszechne i trudne do uniknięcia. To samo można powiedzieć o schorzeniach, takich jak infekcje uszu, zapalenie zatok, liszajec (zakażenie skóry) i zapalenie spojówek.

Jednak oprócz tych zakażeń dzieciństwa, jest jedno słowo, które oznacza wielki postęp w walce z chorobami zakaźnymi u dzieci. Tym słowem jest "szczepionka". Szczepionki były niezwykle skuteczne w zapobieganiu chorobom wieku dziecięcego i zmniejszeniu stopnia umieralności dzieci.

Na przykład szczepienie dziecka przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi można wykonać w jednej dawce. Błonica to poważna infekcja bakteryjna, która prowadzi do problemów z oddychaniem. Krztusiec jest inaczej nazywany jako koklusz oraz utrudnia oddychanie i jedzenie. Tężec jest poważnym zakażeniem bakteryjnym, które może być śmiertelne, jeśli nie zapobiegnie się mu lub nie będzie leczyć.

Dzięki szczepionce w wielu miejscach na świecie niemal całkowicie wyeliminowano polio (choroba Heinego-Medina). Potrzeba jedynie jednego zastrzyku, aby zapobiec tej paraliżującej dolegliwości. Szczepienie na grypę oraz zapalenie płuc są również zalecane dla niemowląt w wieku sześciu miesięcy lub starszych. Są one najbardziej narażone na te choroby. Pewien szczep bakterii zapalenia płuc może prowadzić do zakażeń krwi i zapalenia opon mózgowych, czemu można zapobiec dzięki szczepionce.

Podobnie szczepionka MMR chroni przeciwko odrze, śwince i różyczce, infekcjom wirusowym, które powodują poważne objawy. Różyczka powoduje gorączkę, a odra i świnka często mogą prowadzić do schorzeń przewlekłych, takich jak głuchota, uszkodzenie mózgu i problemy reprodukcyjne.

Przedstawiona w poprzednim wpisie tabela szczepień prezentuje prosty przegląd tego, jakie szczepionki powinno przyjąć dziecko, kiedy je przyjąć i dlaczego.