Pomoc, Medycyna, Leczenie

pml.strefa.pl

Choroba nerek: wczesne wykrywanie i leczenie

Wiele osób nie wie nic o chorobie nerek, do czasu aż jest za późno.

"W przeciwieństwie do wielu chorób, choroba nerek często nie ma objawów, dopóki nie jest bardzo zaawansowana", mówi dr Andrew Narva, dyrektor Narodowego Program Edukacji o Chorobach Nerek (NKDEP), należącego do Narodowych Instytutów Zdrowia w Stanach Zjednoczonych.

"Z tego powodu i innych, ważne jest, aby ludzie nie tylko stawali się świadomi swojego ryzyka, ale także dowiadywali się o działaniach, które mogą podjąć, aby utrzymać swoje nerki zdrowe przez dłuższy czas. Ważnym krokiem jest wykonanie badań."

Badanie to jest jeszcze ważniejsze dla populacji, które są w grupie podwyższonego ryzyka choroby nerek, takich jak Afroamerykanie, dodaje dr Narva.

Twój lekarz może zrobić bardzo proste testy, w celu rozpoznania choroby nerek:

 • Pomiar poziomu kreatyniny w surowicy krwi do oszacowania wskaźnika filtracji kłębuszkowej (GFR)
 • Pomiar poziomu białka w moczu (podwyższony poziom białka wykazuje, że nerki nie pracują w prawidłowo)
 • Sprawdzenie ciśnienia krwi

Jak można stwierdzić, czy jesteś narażony na chorobę nerek? Zadaj sobie następujące pytania:

 • Czy masz cukrzycę (problemy z cukrem we krwi)?
 • Czy masz wysokie ciśnienie krwi?
 • Czy masz chorobę serca?
 • Czy twoja matka, ojciec, siostra lub brat mają choroby nerek? (Choroby nerek występują rodzinnie.)

Jeśli odpowiedziałeś "tak" na którekolwiek z tych pytań, jesteś narażony na chorobę nerek. Teraz nadszedł czas, aby się przebadać.

Twój lekarz zamówi dwa proste testy, aby sprawdzić Twoje nerki - badanie krwi, aby sprawdzić Twój wskaźnik przesączania kłębuszkowego (GFR) i badanie moczu, aby sprawdzić białka.

 • GFR - test krwi mierzy ile krwi nerki filtrują w ciągu każdej minuty, co określa się jako GFR (współczynnik przesączania kłębuszkowego). Pokazuje to, jak dobrze pracują nerki. GFR 60 lub wyższy znajduje się w normalnym zakresie. GFR poniżej 60 może oznaczać chorobę nerek. Nie można podnieść swojego GFR, ale można starać się powstrzymywać go przed dalszym spadkiem.
 • Białko w moczu - testy moczu poszukują białka w moczu, co może być oznaką choroby nerek. Białko może wyciekać do moczu, gdy filtry w nerkach są uszkodzone. To badanie ma kilka różnych nazw, w tym kontroli na "białkomocz", "albuminurię" lub "mikroalbuminurię". Może być to również nazywane "stosunkiem albuminy do kreatyny w moczu".

Leczenie choroby nerek

Choroba nerek jest zazwyczaj chorobą postępującą, co oznacza, że uszkodzenia nerek zwykle są trwałe i nie mogą zostać cofnięte. Dlatego ważne jest, aby zidentyfikować chorobę nerek wcześnie, zanim powstaną uszkodzenia. Dobrą wiadomością jest to, że chorobę nerek można bardzo skutecznie leczyć, jeśli zostanie rozpoznana we wczesnych etapach. Jest to bardzo ważne, ponieważ choroba nerek sprawia również, że zwiększa się ryzyko chorób serca i udaru mózgu.

"Dobrą wiadomością jest to, że chorobę nerek można bardzo skutecznie leczyć, jeśli zostanie rozpoznana we wczesnych etapach."

Dla ludzi, którzy mają cukrzycę, monitorowanie stężenia glukozy we krwi jest bardzo ważne. Twój lekarz może pomóc znaleźć właściwe urządzenie, aby to robić, jeśli zostanie u Ciebie rozpoznana cukrzyca.

Kontrolowanie ciśnienia krwi jest również bardzo ważne dla osób z chorymi nerkami. Istnieje kilka rodzajów leków, które pomagają ludziom utrzymać ciśnienie krwi w zdrowym zakresie. Dwa rodzaje leków, ACEi (inhibitory konwertazy angiotensyny) i ARBs (antagoniści receptora angiotensyny) pomagają również chronić nerki.

Niewydolność nerek: co dalej?

Jeśli jedna lub obie nerki całkowicie zawiodą i uszkodzenia nie będą mogły zostać odwrócone, stan ten nazywany jest niewydolnością nerek. Gdy to nastąpi, nerki nie mogą już filtrować odpadów na tyle dobrze, aby człowiek był zdrowy. Objawy schyłkowej niewydolności nerek to zmęczenie, osłabienie, nudności, wymioty i świąd.

Leczenie niewydolności nerek obejmuje dializę lub transplantację. Istnieją dwa główne rodzaje dializy:

 • W hemodializie krew przepuszcza się przez filtr zewnętrzny i czysta krew jest zwracana do ciała. Hemodializa jest zwykle wykonywane w ośrodku dializy trzy razy w tygodniu.
 • Dializa otrzewnowa wykorzystuje wyściółkę jamy brzusznej (miejsce w organizmie, które urzymuje narządy, takie jak żołądek, jelita i wątroba) do filtrowania krwi. Ten rodzaj dializy potrzeba wykonywać codziennie, ale może być przeprowadzana w domu, w czasie snu.

Przeszczep nerki jest operacją, która wstawia zdrową nerkę do ciała. Przeszczepiona nerka przejmuje pracę dwóch nerek, które zostały uszkodzone i nie ma już potrzeby wykonywania dializy.

Badania nad postępowaniem choroby nerek

Wielu badaczy studiuje chorobę nerek. Szukają oni sposobów poprawy diagnostyki, zwiększenia skuteczności leczenia oraz ulepszenia działania dializy i przeszczepu. Kilka obszarów badawczych wspieranych przez Narodowy Instytut Cukrzycy i Chorób Układu Pokarmowego i Nerek (NIDDK) posiada duży potencjał.

NIDDK sponsoruje duże badanie nad przewlekłą niewydolnością nerek, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak rozwija się choroba nerek. Badanie to obserwuje 3000 dorosłych przez siedem lat. Wszyscy uczestnicy badania mają łagodną lub umiarkowaną niewydolnością nerek, a około połowa ma cukrzycę.

Naukowcy uważają, że funkcjonowanie nerek u niektórych uczestników badania będzie pogarszać się szybciej niż u innych oraz że u niektórych będą rozwijać się choroby układu krążenia, podczas gdy u inne nie. Celem badania jest identyfikacja czynników związanych z szybkim spadkiem funkcjonowania nerek i rozwojem chorób układu krążenia.

Wiele osób zna członków rodziny, którzy mają cukrzycę lub wysokie ciśnienie krwi - dwie główne przyczyny niewydolności nerek. Warto pomyśleć o sposobach, aby dokształcić członków rodziny, na temat kroków jakie mogą podjąć, aby zachować zdrowe nerki.