Pomoc, Medycyna, Leczenie

pml.strefa.pl

Depresja może się maskować, ale dostępna jest pomoc

Depresja to powszechna, ale poważna medyczna dolegliwość. To coś więcej niż tylko poczucie smutku lub bycia "w dołku" trwające kilka dni. Dane z USA pokazują, że depresja we wszystkich jej formach, dotyka tam ponad 6% ludności. Większość osób, które jej doświadcza, wymaga leczenia, aby poczuć się lepiej. Mimo że pomoc jest dostępna, wielu ludzi w depresji nigdy jej nie szuka.

Mayada Akil jest profesorem psychiatrii na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie i Starszym Doradcą Dyrektora Narodowego Instytutu Zdrowia Psychicznego (NIMH) w USA. Poniżej przedstawiamy jej wypowiedzi na temat potrzeby rozpoznawania i leczenia depresji.

Jakie są objawy depresji?

Cechami depresji są smutek lub niezdolność do czerpania przyjemności z różnych rzeczy. Ma ona także wpływ na sen, apetyt i koncentrację. Ale depresja może się ukrywać. Powszechnie zdarza się, że ludzie udają się do lekarza, skarżąc na bezsenność, zmęczenie, i różne bóle. Są to bardzo realne objawy, ale ich podstawową przyczyną może być depresja maskowana.

Co to jest depresja i jak depresja na nas wpływa?

Depresja jest zaburzeniem funkcjonowania mózgu, przejawiającym się zarówno psychologicznie, jak i fizjologicznie. Oddziałuje ona na nasze emocje, myśli i zachowania. Wpływa na nasze relacje z ludźmi w domu i w pracy, nasze szczęście, dobre samopoczucie i zdrowie. Jest główną przyczyną niezdolności do pracy i stanowi duży problem z powodu zwiększonego ryzyka samobójstwa.

Jaka jest różnica między uczuciem smutku a depresją?

Każdy czuje się smutny lub w "w dołku" od czasu do czasu, co jest normalne. Kliniczna depresja charakteryzuje się dłuższym czasem trwania, większym nasileniem i wpływa na codzienne funkcjonowanie. Ważne jest, aby dowiedzieć się więcej na temat depresji, jeśli podejrzewasz, że Ty lub ktoś bliski może ją mieć.

Jak można dowiedzieć się więcej o depresji?

Dobrym miejscem do rozpoczęcia zgłębiania swojej wiedzy w tym temacie jest strona Narodowego Instytut Zdrowia Psychicznego (USA). Znajdują się tam bardzo pouczające, łatwe do zrozumienia treści na temat depresji. Informacje w języku angielskim i hiszpańskim znajdują się na ich witrynie internetowej (nimh.nig.gov), natomiast po informacje o depresji w języku polskim warto zajrzeć na stronę wdepresji.com.

Co należy zrobić, jeśli ma się depresję?

Należy zgłosić się do leczenia, bez zbędnego czekania. Depresja jest uleczalna. Często ludzie obwiniają siebie za to jak się czują i obawiają się o napiętnowanie społeczne z powodu depresji. Badania pokazują, że ludzie czekają zdecydowanie zbyt długo przed szukaniem pomocy - średnio osiem lat! Zgłoszenie się do specjalisty może zapobiec długim okresom niepotrzebnego cierpienia oraz niezdolności do pracy i codziennego funkcjonowania.

O czym powinno się powiadamiać swojego lekarza?

Ludzie podejrzewający depresję powinni powiedzieć swojemu lekarzowi podstawowej opieki zdrowotnej o wszystkich swoich objawach fizycznych i emocjonalnych. Należy upewnić się, że lekarz poświęci czas na wysłuchanie. Czasami są schorzenia, które powodują depresję, takie jak niedoczynność tarczycy i te powinny zostać wykluczone. Jeżeli depresja zostanie zdiagnozowana lekarz pierwszego kontaktu może zdecydować o leczeniu pacjenta lub wysłaniu pacjenta do specjalisty, w zależności od sytuacji.

Czy masz nadzieję, że pewnego dnia zostanie wynalezione lekarstwo na depresję?

Jestem pełna nadziei, że w ciągu mojego życia nastąpi przełom w leczeniu depresji. Skuteczność w leczeniu depresji wielu leków, których używamy, odkryto przez przypadek. Teraz poszukujemy nowych, bardziej ukierunkowanych leków, dzięki badaniom nad tym, co się dzieje w mózgach osób z depresją. Niektóre z tych leków zapowiadają się bardzo obiecująco. Jestem również podekscytowana z powodu badań naukowych, które pomogą nam wybrać odpowiednie leczenie dla każdej indywidualnej osoby. To obiecujący czas w badaniach mózgu i może on tylko przynieść korzyści naszym pacjentom.

Wypowiedzi pacjentów o depresji

"Pamiętam, że zaczęło się od utraty zainteresowania w zasadzie wszystkim, co lubię robić. Po prostu nie chciało mi się robić nic. Po prostu czułem, że chcę zrezygnować. Czasami nawet nie chciałem wychodzić z łóżka." - Rene R., emerytowany policjant

"Nie ma się żadnego interesu w myśleniu o przyszłości, bo nie czuje się, że będzie jakakolwiek przyszłość." - Shawn C., nurek

"Masz skłonność, aby tylko czekać, wiesz, aż samo się polepszy. Nie chcesz iść do lekarza. Nie chcesz się przyznać do tego, jak źle naprawdę się czujesz." - Paul Gottlieb, wydawca