Pomoc, Medycyna, Leczenie

pml.strefa.pl

Porady na temat komplementarnych praktyk zdrowotnych

Produkty i praktyki, które nie są częścią standardowej terapii, są uważane za medycynę komplementarną. Przykładem takiej medycyny może być ziołolecznictwo i akupunktura.

Zapamiętaj: składniki odżywcze zawarte w rybach, mogą polepszać pamięć

Jeśli chcesz pozostać bystry mimo upływu lat, stosuj dietę bogatą w kwasy tłuszczowe omega-3. Jest to rodzaj tłuszczu spotykany u większość ryb, zwłaszcza tych tłustych, jak łosoś i śledź. Naukowcy uczestniczący w badaniu Framingham Heart Study informują, że dieta uboga w kwasy tłuszczowe omega-3, może spowodować, że mózg będzie się szybciej starzał i tracił część swojej pamięci. Zespół naukowców doszedł do takiego wniosku po zbadaniu ponad 1500 osób mających średnio 67 lat. Osoby z niskim poziomem kwasów tłuszczowych omega-3 we krwi, wypadają gorzej w testach sprawdzających pamięć i zdolność myślenia, niż osoby z wyższym poziomem.

Powiązania pomiędzy dietą a postacią cukrzycy występującą podczas ciąży

Ostatnie badania dały potwierdzenie, że dieta bogata w tłuszcze zwierzęce i cholesterol, może mieć wpływ na przebieg ciąży. Naukowcy odkryli, że kobiety, które jadły dużo tłuszczów zwierzęcych i cholesterolu zanim zaszły w ciąże, są narażone na większe ryzyko rozwoju u nich cukrzycy ciężarnych. Jest to odmiana cukrzycy występująca jedynie w trakcie ciąży. "Nasze wyniki pokazują, że kobiety, które zmniejszają w swojej diecie ilość spożywanych tłuszczy zwierzęcych i cholesterolu zanim zajdą w ciążę, zmniejszają u siebie ryzyko rozwoju cukrzycy ciężarnych", powiedział doktor Cuilin Zhang z Narodowego Instytutu Zdrowia Dziecka i Rozwoju Człowieka imienia Eunice Kennedy Shriver w USA.

Cierpiące zatoki: antybiotyki mogą nie być pomocne w większości infekcji

Przyjmowanie antybiotyków na podstawowe infekcje zatok, prawdopodobnie nie będzie pomocne. Jest to wniosek wysunięty z przeprowadzonych nowych badań. W badaniu tym, osoby które brały antybiotyki nie odzyskały szybciej zdrowia lub nie miały mniejszej ilości objawów choroby niż osoby, które przyjmowały tabletki placebo. Naukowcy sugerują lekarzom, aby wstrzymali się od przepisywania antybiotyków na infekcje zatok. Zamiast nich proponują leczenie bólu, kaszlu, przekrwień i innych objawów, a następnie sugerują, by poczekać i sprawdzić, czy konieczne są dalsze działania.

Szybkość chodzenia i siła uścisku może pomóc przewidzieć ryzyko udaru mózgu czy demencji

Sprawdzanie szybkości chodzenia i siły uścisku dłoni, kiedy dana osoba jest w średnim wieku, może pomóc przewidzieć ryzyko wystąpienia demencji i udaru mózgu. W badaniu Framingham Heart Study ponad 2400 mężczyzn i kobiet mających średnio 62 lata poddało się testowi, a następnie kontynuowało badanie przez okres do 11 lat. Wstępne ustalenia wskazują, że osoby które szybko spacerowały, były mniej narażone na rozwój demencji niż osoby, które chodziły wolniejszym tempem. Silniejszy uścisk dłoni został powiązany z mniejszym ryzykiem wystąpienia udaru mózgu, ale tylko u osób, które w badaniu miały 65 lat lub więcej.

Smak na sól może zacząć się bardzo wcześnie

Nowe badania sugerują coś, o czym warto pomyśleć, kiedy karmi się noworodka. Jedzenie, które zje niemowlę podczas pierwszych kilku miesięcy życia, może kształtować jego preferencje smakowe w późniejszym dzieciństwie, a nawet w wieku dorosłym. Naukowcy przyjrzeli się bliżej soli, gdyż wcześniejsze badania pokazały, że za duża ilość soli jest szkodliwa dla naszego zdrowia. Okazało się, że dzieci narażone wcześnie na spożywanie żywności bogatej w skrobię czy sól, powiększyły swoje preferencje co do smaku soli już do szóstego miesiąca życia. Ta preferencja utrzymywała się w wieku przedszkolnym.

Antyretrowirusowa terapia wirusa HIV

Przełomowe badanie prowadzone w 2011 roku przez Narodowe Instytuty Zdrowia w USA wykazały, że rodzaj leków, zwane antyretrowirusowymi, może zarówno posłużyć do leczenia osób z HIV, jak i zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa pomiędzy mężczyzną a kobietą. Osoby zarażone wirusem HIV, które przyjmowały leki, kiedy były stosunkowo zdrowe, a nie gdy ich choroba była w stanie zaawansowanym, miały o 96 procent mniejsze szanse, aby przekazać wirusa niezakażonemu partnerowi. Badania te przeprowadzono wśród par heteroseksualnych zamieszkujących Stany Zjednoczone i osiem innych krajów.