Pomoc, Medycyna, Leczenie

pml.strefa.pl

Zdrowe ciśnienie krwi pomaga w zapobieganiu chorobom serca

Ciśnienie krwi podnosi się i opada w ciągu dnia. Ale kiedy pozostaje zbyt wysokie przez dłuższy czas, nazywa się to nadciśnieniem tętniczym. Wysokie ciśnienie krwi jest niebezpieczne, ponieważ sprawia, że serce pracuje zbyt ciężko. Duża siła przepływu krwi może uszkadzać tętnice i narządy, takie jak serce, nerki, mózg i oczy. Nadciśnienie tętnicze często nie ma żadnych ostrzegawczych oznak lub objawów. Po jego pojawieniu się, zazwyczaj utrzymuje się przez całe życie. Jeśli jest niekontrolowane, może prowadzić do chorób serca i nerek, udaru i ślepoty.

Wysokie ciśnienie krwi występuje u więcej u około 1/3 osób dorosłych w Stanach Zjednoczonych. Około 28 procent dorosłych Amerykanów w wieku 18 lat i starszych ma stan przednadciśnieniowy, który również zwiększa ryzyko chorób serca i udaru mózgu. Wysokie ciśnienie krwi jest szczególnie powszechne wśród Afroamerykanów, którzy mają tendencję do rozwoju tego problemu w młodszym wieku i częściej niż osoby białe. Jest również powszechne wśród ludzi starszych - osoby z prawidłowym ciśnieniem tętniczym w wieku 55 lat mają 90 procent ryzyka na rozwój nadciśnienia tętniczego w dalszym ciągu ich życia.

5 porad na zdrowe ciśnienie krwi

  1. Utrzymuj zdrową wagę.
  2. Bądź umiarkowanie aktywny fizycznie przez większość dni tygodnia.
  3. Przestrzegaj planu zdrowego odżywiania, w którego skład wchodzi żywność o niskiej zawartości sodu.
  4. Jeśli pijesz napoje alkoholowe, rób to z umiarem.
  5. Jeśli masz wysokie ciśnienie krwi, a Twój lekarz przepisze Ci leki, przyjmuj je zgodnie z zaleceniami.

Fakty o nadciśnieniu tętniczym i chorobach serca

  • "Ciśnienie krwi" jest siłą, z jaką krew naciska na ścianki tętnic, kiedy serce ją pompuje. Jeśli to ciśnienie wzrasta i pozostaje wysokie z czasem, może to prowadzić do uszkodzenia organizmu na wiele sposobów.
  • Nadciśnienie tętnicze jest poważną chorobą, która może prowadzić do choroby wieńcowej serca, niewydolności serca, udaru mózgu, niewydolności nerek i innych problemów zdrowotnych.
  • Około 1 na 3 dorosłych w Stanach Zjednoczonych ma wysokie ciśnienie krwi. Stan ten może uszkodzić serce, naczynia krwionośne, nerki i inne części ciała.
  • Choroba serca jest zabójcą numer 1 wśród kobiet. Chociaż zgony w wyniku choroby serca u kobiet na ogół spadły, to śmiertelność u młodych kobiet w wieku 35-44 lat, jest ponad trzy razy większa niż w przypadku kobiet w wieku 25-34 lat. Sugeruje to, że kobiety nie wykorzystują krytycznego momentu w ich życiu - koniec "dwudziestki" i początek "trzydziestki" - do podjęcia działań w celu zmniejszenia ryzyka.
  • Dobrą wiadomością jest to, że chorobom serca można zapobiec. Prowadząc zdrowy tryb życia możemy obniżyć ryzyko chorób serca aż o 82 procent.