Pomoc, Medycyna, Leczenie

pml.strefa.pl

Nietrzymanie moczu u kobiet: nie jesteś sama

To może nie być temat, o którym kobiety chętnie chciałyby dyskutować, ale przeprowadzone badanie odkryło, że prawie jedna czwarta kobiet doświadcza chorób dna miednicy, m.in. nietrzymania moczu.

Określenie "przepona miednicy" odnosi się do grupy mięśni, znajdujących się na dnie miednicy. Mięśnie te, wraz z otaczającymi tkankami, podtrzymują wszystkie narządy miednicy w miejscu tak, by organy mogły prawidłowo funkcjonować.

Zaburzenia przepony miednicy występują, gdy mięśnie miednicy i tkanka łączna w obrębie miednicy są osłabione lub uszkodzone. Trzy główne zaburzenia to nietrzymanie moczu, nietrzymanie kału i wypadanie narządu rodnego, co ma miejsce, gdy mięśnie stają się tak słabe, że nie mogą utrzymywać narządów miednicy na miejscu.

Badacze użyli danych z sondażu przeprowadzonego wśród prawie 2000 kobiet w USA, które były w wieku 20 lat lub starszym i nie były w ciąży. Prawie 24 procent powiedziało, że miały objawy co najmniej jednego zaburzenia w obrębie miednicy. Prawie 16 procent zaraportowało nietrzymanie moczu, 9 procent nietrzymanie stolca i prawie 3 procent miało objawy wypadania narządów miednicy.

Badania wykazały, że zaburzenia dna miednicy zwiększają się z wiekiem i są częstsze u kobiet z nadwagą lub otyłych oraz kobiet, które urodziły dziecko.

Możliwości leczenia obejmują zmiany w stylu życia, ćwiczenia mięśni miednicy, pochwowe urządzenia medyczne do podtrzymania narządów miednicy, leki i chirurgię. Badanie zostało sfinansowane przez kilka instytutów w obrębie Narodowych Instytutów Zdrowia w USA oraz przez National Center for Health Statistics (NCHS) i Centers for Disease Control and Prevention.