Pomoc, Medycyna, Leczenie

pml.strefa.pl

Próby kliniczne: kluczowy czynnik w zdrowotnych badaniach naukowych

Na czele badań naukowych odnoszących się do zdrowia człowieka znajdują się dziś próby kliniczne - badania, w których ochotnicy pomagają profesjonalistom z dziedziny medycyny obserwować i testować nowe leki i zabiegi zdrowotne.

Próba kliniczna jest badaniem naukowym zaprojektowanym, aby uzyskać odpowiedzi na określone pytania z dziedziny zdrowia, przy wykorzystaniu ochotników, którzy pomagają testować te odpowiedzi. Dokładnie przeprowadzone próby kliniczne są najszybszym i najbezpieczniejszym sposobem na znalezienie leków, które działają na ludzi i próby te są prowadzone nieustannie w praktycznie wszystkich obszarach badań medycznych. Ludzie, którzy zgłaszają się, by wziąć udział w testach klinicznych, robią to z kilku powodów, w tym szansy na odegranie bardziej aktywnej roli w ich własnej opiece zdrowotnej, uzyskaniu dostępu do nowych, badanych leków, zanim staną się ogólnodostępne i pomocy innym przez udzielanie się w badaniach medycznych.

Istnieje kilka różnych rodzajów prób klinicznych, w tym:

  • Próby lecznicze - testujące eksperymentalne leki, nowe połączenia leków lub nowe podejścia do operacji lub terapii radiacyjnej.
  • Próby zapobiegawcze - poszukujące lepszych sposobów zapobiegania chorobie u ludzi, którzy nigdy nie mieli tej choroby lub do zapobiegania nawrotom choroby. Podejścia do tego mogą obejmować leki, witaminy i minerały, szczepionki oraz zmiany w trybie życia.
  • Próby diagnostyczne - poszukujące lepszych testów lub procedur diagnozowania określonych chorób lub dolegliwości.
  • Próby badań przesiewowych - testujące najlepsze metody wykrywania określonych chorób lub stanów zdrowotnych.
  • Próby jakości życia - odkrywające sposoby ulepszenia wygody i jakości życia dla osób z przewlekłymi chorobami.

Najnowsze i najbardziej kompletne informacje o próbach klinicznych, są obecnie dostępne na stronie ClinicalTrials.gov. Jest to darmowe, pewne źródło online od Narodowych Instytutów Zdrowia USA, w którym każdy może znaleźć obszerne listy badań klinicznych, zarówna w Stanach Zjednoczonych jak i w innych krajach, sponsorowanych przez różne agencje, firmy farmaceutyczne, uniwersytety czy organizacje non profit. Próby mogą mieć miejsce w różnych miejscach, takich jak szpitale, uniwersytety, gabinety lekarskie czy kliniki. Osoby chcące wziąć udział w testach klinicznych lub dowiedzieć się o nich więcej, powinny udać się na powyżej wymienioną stronę internetową.